نیروهای جدید چگونه وارد گردونه اجرایی حج تمتع می‌شوند؟

حمیدرضا محمدی مدیر کل امور کارگزاران سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به انتشار فراخوان‌های مختلف در حوزه حج تمتع، اظهار داشت: با توجه به آغاز برنامه‌ریزی برای حج تمتع سال آینده، ما فراخوان‌هایی به منظور تکمیل عوامل اجرایی حج تمتع ۹۹ اعلام کردیم.

نیروهای جدید چگونه وارد گردونه اجرایی حج تمتع می‌شوند؟

وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت در اعلام فراخوان‌ها به دو بخش توجه کرده است، افزود: یکی از بخش‌ها طرح ارتقای پلکانی است، به طوری که در این بخش افرادی که قبلا در بخش‌های پایین‌تر فعالیت داشته یا تجربه عمره یا عتبات دارند، تقاضای خود را برای فعالیت در بخشی بالاتر اعلام می‌کنند و ما نیز عملکرد و فعالیت آن‌ها را مورد ارزشیابی قرار داده و در صورت احراز توانمندی، به یک پله بالاتر ارتقا می‌‌دهیم و این افراد به عنوان نیروی جدید یا سال اولی فعالیت خواهد کرد.

محمدی با اشاره به طرح تطبیقی افزود: در طرح تطبیقی نیز افرادی که در یک بخش فعالیت داشتند و مجدد خواستار حضور در همان بخش هستند، در فراخوان طرح تطبیقی آمادگی خود را اعلام می‌کنند و در صورت نیاز از آن‌ها برای حضور در همان بخش استفاده می‌کنیم.

تفاوت کاروان‌ها و مجموعه‌های حج تمتع/ نیروهای مجموعه‌ غیرمستقیم به زوار خدمت می‌کنند

مدیر کل امور کارگزاران سازمان حج و زیارت با بیان اینکه فراخوان‌های حج تمتع بخش‌های کاروان‌ها و مجموعه‌ها اعلام شده است، خاطر نشان کرد: کاروان‌ها به طور مستقیم با زائران خانه خدا ارتباط دارند، به طوری که پس از اعلام فراخوان ثبت‌نام از ودیعه‌گذاران که تعداد کاروان‌ها مشخص شده‌اند، مدیر، معاون و مأمور اجرایی حج تمتع به صورت مستقیم با زائران تعامل می‌کنند. این امر در حالی است که مجموعه‌ها در ارتباط مستقیم با زائران قرار نداشته و به صورت غیرمستقیم به زوار خدمت خواهند کرد.

محمدی با اشاره به اینکه در مجموعه‌ها کارهای زیرساختی و خدمات‌دهی صورت می‌گیرد، گفت: مجموعه‌ها که مدیر، معاون، مأمور اجرایی و خانه‌دار دارند، اقداماتی همچون اسکان، تغذیه و حمل و نقل را پشتیبانی می‌کنند و قبل از اعزام زائران، در عربستان حضور می‌یابند تا برنامه‌ها را برای سفر مناسب زائران بیت‌الله الحرام آماده سازند.

۴ آشپزخانه مرکزی هم‌زمان با ایام حج در عربستان فعال می‌شود

وی به آشپزهای حج تمتع سال آینده نیز اشاره کرد و افزود: آشپزها نیز در گروه مجموعه‌ها قرار می‌گیرند. ما در عربستان ۴ آشپزخانه داریم که در ایام حج تمتع دو آشپزخانه در مکه مکرمه و دو آشپزخانه در مدینه منوره فعال می‌شود که مدیر این آشپزخانه‌ها با لحاظ عملکرد قبلی و سوابق و همچنین ارزشیابی عملکرد آن‌ها از سوی سازمان حج و زیارت انتخاب می‌شوند.

مدیر کل امور کارگزاران سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم که در عوامل اجرایی حج تمتع نیروهای جدید را نیز وارد گردونه کنیم، خاطر نشان کرد: در فراخوان‌های اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت، نیازسنجی نیز صورت می‌گیرد. به طوری که پس از مشخص شدن تعداد زائران حج تمتع، این نیاز بررسی می‌شود و بر همین اساس افراد را انتخاب می‌کنیم.

حدود ۳۰ درصد عوامل اجرایی حج تمتع ۹۹ جوان هستند

محمدی با اشاره به اینکه هر سال در عوامل اجرایی حج تمتع بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نیروی جوان داریم که از طریق ارتقا وارد مسؤولیت جدید می‌شوند، گفت: ما شرایطی را تعریف کردیم که افراد متقاضی با آن شرایط مورد سنجش قرار می گیرند و پس از داشتن شرایط اولیه، و سپری کردن مرحله استعلام صلاحیتی و سلامت جسمی و روانی، از آن‌ها مصاحبه حضوری اخذ می‌شود، به طوری که افراد را در زمینه آشنایی با ضوابط و دستورالعمل‌ها مورد سنجش قرار داده و در صورت کسب توانمندی‌های لازم برای افزایش آگاهی آن‌ها دوره بازآموزی و به روزآوری برگزار می‌کنیم.

به گزارش فارس، در حج امسال بیش از ۸۶ هزار زائر داشتیم که توسط پروازهای جمهوری اسلامی ایرانی به عربستان منتقل شدند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *