ارسال ۴۷۰ اثر به جشنواره‌ای با موضوع «نه به سقط جنین»/ ۲۴ آبان آخرین فرصت داستان

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، جشنواره داستان کوتاه «می‌خواهم بمانم» با هدف حفظ کیان خانواده و فرزندآوری برگزار خواهد شد. وجیهه سامانی، دبیر این جشنواره، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص انتخاب موضوع «نه به سقط جنین» برای این مسابقه گفت: دلیل انتخاب این موضوع، توجه دادن جامعه ادبی و پیرو آن، عموم جامعه به این مساله مهم و در عین حال تاسف برانگیز است که در یک جامعه اسلامی میانگین روزانه هزار سقط جنین بدون مجوز و دلیل پزشکی و در چهارچوب خانواده صورت می‌گیرد. یعنی از موجودات بیگناهِ صاحب حق و حیاتی که دارای پدر و مادر و خانواده هستند و هیچ مشکل و عارضه‌ای از نظر سلامتی و بیماری‌های ژنتیکی و نقص عضوهای مادرزادی ندارند، سلب حیات می‌شود. این خود به نوعی قتل نفس محسوب می‌شود که از گناهان کبیره است و فراگیر شدن و عادی شدن ارتکابش قطعا باعث می‌شود رحمت و برکت الهی از جامعه رخت ببندد. 

وی با بیان اینکه آثار رسیده به این جشنواره در دو مرحله داوری می‌شود، گفت: در مرحله اول آثار به لحاظ موضوع و درونمایه، رعایت قوانین و محورهای ذکر شده در فراخوان مسابقه، طرح و پیرنگ محکم و قابل قبول و میزان اثرگذاری روی مخاطب و عدم سیاه‌نمایی و ارائه راه حل‌های مفید، امیدبخش و کاربردی، ارزیابی و تفکیک خواهند شد. در مرحله دوم توسط سه نفر از اساتید و نویسندگان صاحب‌نام، داستان‌ها بیشتر به لحاظ قدرت و قوت قلم در فرم و تکنیک مورد داوری قرار خواهند گرفت.

سامانی درباره تعداد آثار دریافتی این مسابقه گفت: تا به امروز حدود ۴۷۰ اثر قابل قبول به دبیرخانه مسابقه ارسال شده است.

این رمان‌نویس در ادامه افزود: همان طور که در ابتدا اعلام شده است، مسابقه سه برگزیده رتبه اول، دوم و سوم خواهد داشت که به ترتیب ۱۰۰ میلیون، ۷۰ میلیون و ۵۰ میلیون ریال دریافت خواهند کرد. علاوه بر این سه نفر، آثار نفرات برتر هم در قالب مجموعه کتابی منتشر خواهد شد.

وی بیان داشت: این امکان هم وجود دارد که بعد از اتمام داوری، اگر دوستان نوقلم و غیرحرفه‌ای که حضور چشمگیر و پررنگی در این فراخوان داشتند، امتیاز خوب و قابل توجهی آوردند و آثارشان از لحاظ فرم و محتوی قابل توجه بود و حرف نو و تازه‌ای برای گفتن داشت، به جز سه رتبه برتری که اعلام شد، جایزه ویژه‌ای هم برای این دوستان در نظر بگیریم. البته این‌ها همه معطوف به پایان داوری و بررسی‌های نهایی آثار و امتیازات توسط دبیرخانه جایزه است.

سامانی آخرین مهلت ارسال آثار را بیست و چهارم آبان اعلام کرد و افزود: مهلت ارسال آثار در ابتدا پایان مهرماه بود‌، اما به دلیل تقارن این ایام با اربعین حسینی و تقاضای متعدد دوستان برای تمدید زمان، این فرصت تا ۲۴ آبان که روز کتاب و کتابخوانی است، به تعویق افتاد که آخرین فرصت است و دیگر قابل تمدید نیست.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *