مدرسه عالی علوم انسانی «روزگار نو» گشایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس، ۸ آبان‌ماه، در مراسمی، مدرسه عالی علوم انسانی روزگار نو افتتاح شد. این مراسم پس از جلسه‌ غیر رسمی شورای علمی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور نخبگان جوان علوم انسانی و اهالی حوزه‌ فرهنگ برگزار شده بود، سیدمهدی ناظمی مدیر مدرسه به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در سخنرانی خود، حرکت مدرسه‌ عالی علوم انسانی را حرکتی مقابل کالایی شدن علم، مکانیکی شدن دانشگاه، مصرفی شدن پژوهش، ایدئولوژیک شدن تفکر، بازاری شدن هنر، ادب و فرهنگ دانست.

وی طی کردن این راه را آسان ندانست و گفت: با پرسش و تأمل فراوان می‌توان در این راه طی طریق کرد.

ناظمی در ادامه به سابقه‌ دوستان مدرسه‌ عالی علوم انسانی اشاره کرد و گفت: دوستان مؤسسه روزگار نو قبل از این، سابقه‌ انتشار ‌مجله‌ سوره‌ اندیشه و برگزاری درسگفتار‌هایی در حوزه‌ علوم انسانی را دارند.

محمد رجبی، رئیس شورای علمی مدرسه نیز سخنران بعدی مراسم بود. وی گفت: «مدرسه روزگار نو» نامگذاری بامسمایی است. هر روزی روز جدید است و باید هر روزمان نوروز باشد. لذا نباید در چارچوب تنگ افکار گذشته باقی بمانیم و باید بفهمیم سیر زمان چگونه است. آنچه در آموزش‌ها و پژوهش‌های این مدرسه پیش‌بینی شده این است که بتوانیم جدیدتر بیاندیشیم. ما باید بدانیم آنچه در جهان امروز و جامعه ما می‌گذرد، چیست و مقدمه‌ چه چیزی خواهد بود.

سخنران آخر مراسم افتتاحیه، رضا داوری اردکانی بود. دکتر داوری، در این مراسم ضمن تبریک برای گشایش این مدرسه گفت: مدرسه روزگار نو آغاز خوبی است؛ گرچه چند بار است که این آغاز تکرار می‌شود و این خود نشانه‌ای از همت دوستان است، اما این امر نشان می‌دهد که مشکلات آنها را از راه باز نمی‌دارد و آنها دوباره به کاری اهتمام کرده‌اند که از ۲۰ سال پیش طلب آن را داشته‌اند.

رئیس فرهنگستان علوم ضمن تأکید بر اینکه ما علوم انسانی را نمی‌شناسیم، ادامه داد: علم به معنای عام لفظ (علم به معنای حکمت یا اینکه رأس آن حکمت باشد) باید حلّال همه مشکلات باشد و ما باید به علم وفادار باشیم.

داوری ضمن اشاره به شعارهای امیدوارکننده مدرسه عالی علوم انسانی گفت که هر طرحی، یادی را در خاطر انسان زنده می‌کند. و «روزگار نو» یادآور مجله عباس اقبال آشتیانی است. اقبالی که از انتقال‌دهندگان، نگاه‌های نو تاریخی به این سرزمین است ولو این که من با بسیاری از دیدگاه‌های او مخالف هستم.

وی در ادامه افزود: عالم ما عالم متغیر است و ما چاره‌ای از دگرگون‌شدن نداریم. اما این دگرگون شدن چگونه باید باشد و امکان‌های آن چیست؟ آیا من مثل سنگ و درخت تابع شرایط و اقتضائات هستم؟ آیا ما باید ادامه دهنده راه تجدد باشیم؟ خود تجدد هم این را نمی‌پسندد.

داروی اردکانی گفت: بنابراین من باید بیاندیشم که در برابر کدام جهان هستم. چگونه می‌توانم باشم و منحل نشوم؟ اینکه می‌گویم علوم انسانی علم آزادی است، باید فکر کنم چگونه می‌توانم آزاد باشم و راه‌های رسیدن به این آزادی‌های موجود کدامند؟

او در ادامه سخنان خود گفت: در سیاست‌گذاری علمی و فرهنگی ما این گمان غلبه کرد که اگر فیزیک و مکانیک و شیمی داشته باشیم، از مزایای تجدد بهره‌مند خواهیم شد. در حالی که این‌گونه نیست. فیزیک و شیمی را نمی‌توان به هر جایی برد و توقع داشت منشاء اثر باشد.

درس‌های مدرسه عالی علوم انسانی از ۱۸ آبان‌ماه آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *