آموزگاران درس محبت تجلیل شدند/ اجرای زنده توسط مجید انتظامی پس از ۶ سال

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین بازشناسی و تجلیل از یک قرن جمع‌آوری اسناد و آثار عاشورایی با عنوان «چله عشق» در مرکز اسناد و کتابخانه ملی و باحضور چهره‌های متعدد فرهنگی، هنری برگزار شد.

محسن هاشمی رفسنجانی، پیروز حناچی شهردار تهران، احمد مسجد‌جامعی عضو شورای شهر تهران از حاضران در مراسم هستند.

در این مراسم اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی در این مراسم اظهار داشت: مقدمتان را در همایش تکریم آثار ماندگار و در جمع خالقان این آثار در حوزه فرهنگ عاشورائی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گرامی می‌دارم. خوش آمدید.

وی ادامه داد: آمده‌اید تا به یکدیگر یادآور شویم که عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ مبتنی بر معرفت است و حسین‌بن‌علی‌(ع) ارائه دهنده این معرفت به بشریت است تا انسان‌ها دریابند که رسالت و مأموریت بشری آنها کسب حقیقت برای رسیدن به آرامش و رضایت‌مندی از انسانیت و انسان بودن خود و دوست داشتن دیگر انسان‌ها است، پس آنگاه مخاطب قرار می‌گیرند که «یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیة» و بدین‌سان تجربه زیست بهشتی را در دو سرای این جهان بنیوشند و حس نمایند.

اینک در جمع کسانی هستیم که گام‌های نخست درک حقیقت را با خَلق آثاری از دانسته‌ها و داشته‌های خود برای ما به ارمغان آورده‌اند. آنها با خلق آثارشان حسین را از غربت و تنهایی به در آوردند و حمیت، اخلاص، غیرت، صداقت، شجاعت، ایثار و وفاداری به عهد حسینی را در سایه «عشق» به نمایش گذاشتند تا ما بدانیم که حسین (ع) رسالتش را در عشق به انسان‌ها برای رهایی از جهل و بی‌خردی برای نجات از گمراهی، برای رسیدن به کمال و دانائی تا بدانجا رسانده که زمزمشان چنین به گوش برسد:

جمال کعبه چنان می‌دواندم به نشاط که خارهای مغیلان حریر می‌آید

خط یا رنگ، واژه یا صدا، نقش یا نفس معجزه‌شان شد در نشان دادن غمی سترگ تا همه با هم بسرایند که سلام بر حسین که داغ عزیز و نجیبش بغض به بغض و نفس به نفس ماندگار شد تا انسان‌ها جان بگیرند از حسین که زنده است و ما اینک برای امام زنده‌ای دور هم جمع شده‌ایم که فریادش را به گوش جان بشنویم که می‌گوید «من برای اصلاح در امت جدم قیام کرده‌ام»
به نیابت قدمتان چشممان را برای زیارت اثرتان دوباره روشن کرده‌ایم که این ماندگاری شما نظرکردگی مردی است که فرزندش را، برادرش را، عزیز برادرش را، پسرش را، طفل شیر خواره اش را و سرش را در تاریخ گذاشت و آهش را فرستاد برای شما که چه کسی است مرا یاری کند؟

سلام بر یاری‌کنندگان عاشورا در آئین «چله عشق»

در ادامه مجید انتظامی پس از ۶ سال دوری به اجرای برنامه پرداخت وی به همراه گروهش قطعه روز واقعه را برای حاضران اجرا کرد.

در این مراسم دربخش تألیف و‌پژوهش؛ از کتاب پس از پنجاه سال سیدجعفر شهیدی، کتاب موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه اثر سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، کتاب نفس المهموم اثر شیخ عباس قمی تجلیل شدند.

همچنین کتاب ابراهیم آیتی با عنوان بررسی تاریخ عاشورا، کتاب تأملی در نهضت عاشورا اثر رسول جعفریان، کتاب کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین اثر محمد اسفندیاری، کتاب شهادت و حسین وارث آدم اثر علی شریعتی تجلیل شدند.

در بخش ادبیات؛ علی موسوی گرمارودی برای کتاب شعر خط خون، سیدمهدی شجاعی برای کتاب آفتاب در حجاب، شعر نی‌نامه اثر قیصر امین پور، کتاب شعر کربلا منتظر ماست بیا تا برویم اثر ابوالقاسم حسینجانی و کتاب اگر زینب نبود اثر قادر طهماسبی، کتاب شعر راز رشید اثر سیدحسن حسینی تجلیل شد.

در بخش موسیقی؛ رندان تشنه لب اثر محمدرضا شجریان، آلبوم نی‌نوا اثر حسین علیزاده، سمفونی شب قبل عاشورا اثر لوریس چکناواریان، روز واقعه اثر مجید انتظامی، صدیقه بحرانی برای لالایی تیتراژ مختارنامه، تورج زاهدی برای موسیقی عاشورا، فردین خلعتبری برای تیتراژ شب دهم و حسام‌الدین سراج برای آلبوم وداع تجلیل شدند.

علیرضا شجاع نوری برای فیلم روز واقعه، رضا کیانیان برای نقش عبدالله بن‌زبیر در مختارنامه، فرامرز قریبیان برای فیلم سینمایی سفیر، علیرضا رئیسیان برای مستند حسینیه‌های تهران، ناصر تقوایی برای مستند تمرین آخر، سیدداوود میرباقری برای سریال مختارنامه، بهرام بیضایی برای روز واقعه، احمدرضا درویش برای رستاخیز، مهدی فخیم‌زاده برای مختارنامه، عباس کیارستمی برای ویدیو آرت تعزیه، علی رفیقی برای تئاتر یادگار سال‌های روشن، بهروز غریب‌پور برای اپرای عروسکی عاشورا، محمد رحمانیان برای نمایش پل تجلیل شدند.

رسول جعفریان پس از دریافت تندیس خود گفت: سعی کنیم عاشورا را مردمی نگه داریم و آن را ابزار استفاده برای جنگ‌های جناحی قرار ندهیم. عاشورا برای همیشه باید متعلق به همه مردم باشد.

در بخش هنرهای تجسمی، محمود فرشچیان برای اثر تابلوی عصر عاشورا، محمدباقر آقامیری برای تابلوی ذوالجناح، سین قوللر آغاسی برای اثر پرده مصیبت کربلا، غلامحسین امیرخانی خوش‌نویس برای اثر باز این چه شورش است و علی شیرازی و جلیل رسولی تجلیل شدند.

احسان شریعتی فرزند علی شریعتی در این مراسم گفت: شریعتی متعلق به همه جبهه هاست و نباید محبوس و محصور در یک مراسم تشریفاتی باشد، چون متعلق به مردم است، هرجایی آزادی باشد نهضت حسینی در آنجا ادامه دارد.
 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *