مقاومت سوریه را با مفاهیم قرآنی برای مردم روایت کنید

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس اساتید و اعضای کاروان قرآنی شوق تلاوت باحضور در دفتر مقام معظم رهبری در کشور سوریه با نماینده رهبری در این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار قاریان حاضر در کاروان به تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید پرداخته و در ادامه حسین مقدم‌کیا دبیر طرح ملی تلاوت به ارائه گزارش گزارشی از روند این طرح پرداخت.

در ادامه آیت‌الله طباطبایی نماینده ولی فقیه در کشور سوریه طی سخنانی ضمن خیر مقدم به اعضای کاروان قرآنی شوق تلاوت گفت: امروز برای ما روز مبارکی بود خصوصاً اینکه شما از مشهد و از جوار بارگاه مطهر امام رضا علیه‌السلام به اینجا آمده‌اید.

 

 

وی با بیان نکاتی درباره طرح ملی تلاوت و موضوع تربیت قاریان نوجوان قرآن کریم گفت: از نکات مثبت این طرح این است که از شهر مشهد رقم خورده زیرا این شهر ظرفیت قرآنی بالایی دارد و قاریان توانمندی در مشهد حضور دارند. حق مشهد هم همین است، حتی فعالیت‌های قرآنی این شهر نیاز به یک انسجام دارد.

وی با تقدیر از مسئولان طرح ملی تلاوت مبنی بر تدوین برنامه قرآنی گفت: حرکت‌های قرآنی زیادی در کشور ما انجام می‌شود اما فعالیت قرآنی اگر صرفاً یک حرکت هیجانی باشد دچار فراز و نشیب می‌شود اما اینکه شما چنین طرحی را با برنامه مدون پیش می‌برید بسیار خوب است و امیدوارم در جمهوری اسلامی سند جامع قرآنی هم طراحی و تدوین شود، البته این را بدانید که ممکن است گاهی برخی از برنامه‌های شما با استقبال مواجه نشود این اشکالی ندارد توجه داشته باشید که حتی اگر ۲۰ درصد برنامه‌های شما مورد استقبال مردم قرار بگیرد این موفقیت است.

 

 

نماینده ولی فقیه در کشور سوریه با بیان اینکه در آموزش جوانان و نوجوانان فقط به فنون تلاوت اکتفا نکنید گفت: در مسیر آشناسازی جوانان با تلاوت فقط بر فنون تلاوت متمرکز نباشید، بلکه جوانان را با مفاهیم بین‌المللی قرآن هم آشنا کنید. یکی از این مفاهیم مقاومت است، شما می‌توانید مقاومت سوریه را برای قرآنی‌ها روایت کنید و تلاش کنید جوان‌ها را قرآنی بین‌المللی بار بیاورید.

آیت‌الله طباطبایی با توصیه به مسئولان طرح ملی تلاوت مبنی بر توجه به وحدت شیعه و سنی گفت یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه شما قرار بگیرد این است که قرآن را شیعه و سنی نکنید و دوره‌های مختلف خود را با تلفیقی از قرآن‌آموزان شیعه و سنی برگزار کنید.

وی راه‌اندازی کرسی‌های تلاوت را از دیگر نکات ضروری برای برنامه‌های طرح ملی تلاوت دانست و گفت: تلاش کنید در شهری که قاری شما زندگی می‌کند در مسجد و یا مرکزی کرسی تلاوت راه‌اندازی شود و حداقل ماهی یک جلسه قاری در این کرسی به تلاوت بپردازد.

وی بااشاره به ضرورت دریافت گواهی اجازه قرائت از اساتید صاحب اجازات گفت: قاریان ما درنکاتی مانند صوت، لحن حفظ و دیگر هنرهای قرآنی بسیار قوی هستند اما ضعف ما این است که اجازه قرائت از اساتید صاحب اجازات نداریم این از ضعف‌هایی است که اساتید دیگر کشورها در مورد قاریان ایرانی مدام به آن اشاره می‌کنند. باید توجه داشته باشید که در دیگر بلاد عربی هرکس می‌خواهد قرآن بخواند و یا کرسی تلاوت داشته باشد باید اجازه قرائت هم داشته باشد، همچنین ما حاضریم از طریق دارالقرآن دفتر مقام معظم رهبری در سوریه برای قاریان ایرانی دوره‌های دریافت اجازه قرائت برگزار کنیم و اصلاً هدف اصلی تأسیس این دارالقرآن تربیت قاریان مجاز است.

 

 

وی در پایان با بیان توصیه‌هایی به قاریان جوان گفت: همه ما در معرض خطرات اخلاقی هستیم و باید از خداوند درخواست کمک کنیم شما جوانان در اوج هیجان احساسی هستید و یکی از خطرات شما موضوع غرور است بدانید شما در اوج قله هنر قرآنی هستید و در کنار هر قله دره عمیق وجود دارد که این در همان غرور است و مراقب باشید به این دره سقوط نکنید زیرا دیگر نمی‌توانید برخیزید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *