حضور ایران در دوسالانه ونیز با ۳ هنرمند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز، شنبه ۲۱ اریبهشت ماه آغاز به کار می‌کند و ایران با سه هنرمند در این رویداد معتبر جهانی حاضر است. 

هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی که با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کمیسیونر ایران در بینال ونیز منصوب شده است، در این باره گفت: پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز ۱۱ می ۲۰۱۹ ( ۲۱ اردیبهشت ماه) در Fondaco Marcello شهر ونیز ایتالیا با عنوان «باشد که در زمانه­ جذابی زندگی کنی» به طور رسمی گشایش می‌­یابد. «از بودن و سرودن» نام غرفه و نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در این دوره است که از صلح خواهد گفت و ترسیم جهانی بهتر برای زندگی.

مظفری با ذکر این نکته که عنوان غرفه جمهوری اسلامی ایران بر اساس شعری از «محمدرضا شفیعی کدکنی» که نشان از رویش و امید به آینده دارد، انتخاب شده است، اضافه کرد: بر اساس عنوان نمایشگاه بین‌المللی ونیز، نمایشگاه «از بودن و سرودن» ایران ستایشی ‌است بر زندگی و لحظات ارزشمند زیسته شدن در اکنون و همچنین آینده. این نمایشگاه از سمت جامعه‌ و فرهنگ درخشان ایرانی  پیام‌آور صلحی است که رسانه‌های دنیا کمتر به آن پرداخته‌اند.

کمیسیونر ایران در پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز درباره گفته «راف روگوف»، کیوریتور بینال بین‌المللی ونیز، در نشست مطبوعاتی نمایشگاه که این دوره را در ضدیت با دیدگاه دونالد ترامپ از جهان معرفی کرد، گفت: حضور ایران در این دوره به خصوص، بسیار حایز اهمیت است. گرچه جهان سیاسی با تمام قدرت، فشارهایش را بر ایران اعمال می کند و سعی در تنگ کردن هر چه بیشتر عرصه دارد، اما چشمه جوشان فرهنگ و هنر ایران همچنان قدرتمند به فعالیت وآفرینش ادامه می دهد.»

مظفری ادامه داد: در این دوره، هنرمندان بر اساس یک فرآیند دقیق انتخاب شدند و آثار سه هنرمند که با زبان و نشانه‌های جهانی در گفت­‌وگوست و به دنیای هنر معاصر جهان نزدیک‌تر است، به ونیز خواهد رفت. هنرمندان بر اساس آرای هیات انتخاب، متشکل از «حسن سلطانی» رییس دانشگاه هنر، «محسن سلیمانی» مدرس دانشگاه، «فرح اصولی» هنرمند، «امیر سقراطی»  پژوهشگر، منتقد و هنرمند، «احسان آقایی» رییس موزه هنرهای معاصر تهران، «علی بختیاری » به عنوان کارشناس هنری و اینجانب به عنوان کمیسیونر نمایشگاه، انتخاب شدند. معیارهای اصلی انتخاب هنرمندان، تابعیت و سکونت در ایران و توجه به استان‌ها و حضور نماینده بانوان هنرمند در این رویداد بوده است.

وی ضمن ابراز قدردانی از اظهار نظر کارشناسان ادامه داد: در ابتدا ۳۰ کارشناس هنری، مدرس دانشگاه، کیوریتور برجسته کشور انتخاب و از آنها خواسته شد، سه هنرمند را با اولویت و امتیاز به شورا معرفی کنند و در نهایت بر اساس امتیازهای هر هنرمند، طرح، ایده و زبان جهانی آثاری که بالاترین امتیازها را به دست آوردند، انتخاب شدند. این سه هنرمند در رشته‌های مختلف با ستایش شکوه بودن و زمان، هویت و خاطره، واقعیت و رویا ،هنر ایران را به نمایش خواهند گذاشت.

 کمیسیونر ایران در بینال ونیز گفت: بر خلاف تصور رایج جامعه بین‌المللی هنر، درباره هنر ایرانی که عموما بر پایه عناصر و نقشمایه‌های محلی است، این‌بار هر یک از این هنرمندان با روش خاص خود وجوه جهانی  و معاصر هنر ایرانی را عرضه خواهند کرد. 

مظفری اضافه کرد: محل پاویون ایران در شهر ونیز توسط موسسه توسعه هنرهای معاصر به عنوان برگزارکننده نمایشگاه ایران پس از چندین ماه بررسی و کارشناسی انتخاب شد و با توجه به امکانات موجود، در یکی از بهترین نقاط شهر ونیز و نزدیک به میدان مشهور «سن مارکو» غرفه ایران دایر می‌شود که با توجه به موقعیت مناسب پاویون کشورمان در این دوره بخش بزرگتری از هنرمندان و مخاطبان این بینال از غرفه ایران دیدار و با هنر ایران آشنا خواهند شد.

 وی افزود: «از بودن و سرودن» آثاری از رضا لواسانی، سمیرا علیخانزاده و علی میر‌عظیمی را به نمایش خواهد گذاشت و رضا عابدینی طراح گرافیک این رویداد است.

 «رضا لواسانی» متولد ۱۳۴۱ تهران است. او هنرمندی است که در مدیوم‌های گوناگونی فعالیت دارد و  چیدمان «زندگی» را به ونیز پنجاه و هشتم می‌آورد. لواسانی ساخت چیدمان «زندگی» را در سال ۱۳۹۱ آغاز و بیش از سه سال روی اجزای‌ مختلف آن کار کرد. او تعمداً خمیر کاغذ را انتخاب کرده که هم آثار ارزشمندی از بزرگان هنر ایران با استفاده از مدیوم پاپیه ماشه آفریده شده و هم به طور عینی و نمادین بر مفهوم بازیافت تاکید دارد. این اثر هنری روایتی شعرگونه است درباره‌ی شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان. شیوه‌ی شگفت‌انگیز او در ارائه این اثر هنری، توصیف‌گر باور هنرمند به ارزشمندی زندگی‌ست که با امضای خاص او در  زیباشنایی به نمایش درآمده است. «زندگی» بر نمایش‌وارگی مجسمه و چیدمان تاکید دارد.

 «سمیرا علیخانزاده» متولد ۱۳۴۶ تهران و فارغ التحصیل رشته نقاشی است. علیخانزاده با نگاهی به آینده خاطرات گذشته را یادآور می‌شود بعد از اولین نمایشگاه آثار نقاشی خود، دیگر هیچ‌گاه نقاشی نکرد و توجهش را در تولیدات هنری به سمت «مدیوم جدید» برد، مدیومی که از زمانه خود بود. عکس‌های خانوادگی را به عنوان ماده خام کارهایش برگزید و با دست‌بردن در این تصاویر، ایده‌هایی درباره هویت و خاطرات را واکاوی کرد. با جدا کردن پرتره‌هایش از زمینه در عکس‌های قدیمی و قرار دادن آن‌ها روی توری فلزی، بیننده را به جستجوی روایتی تصویری به جای تنها نگاه‌ کردن به عکس سوق می‌دهد.

«علی میرعظیمی» هنرمند جوان، متولد ۱۳۶۳در اصفهان زندگی و کار می‌کند. میرعظیمی با گذار و تجربه در مدیوم‌های مختلف مثل سینما، نوشتار، هنر‌های تجسمی و … آثار هنری روایت‌گونه،‌ خود را می‌سازد. او با نگاهی  به نارسایی‌های زبان و رویا، چیدمانی کنشگر آفریده که ایده اصلی کار او مفهوم خواب و رویا، آموزش و مقایسه استعداد یادگیری زبان بین کودک انسان و «فنچ‌» نابالغ است.

کمیسیونر ایران در پنجاه و هشتمین دوسالانه هنر ونیز خاطرنشان کرد: بینال هنر ونیز مهم­ترین رخداد هنرهای تجسمی در جهان تلقی شده و برخی به آن لقب «المپیک هنر» داده‌اند. این سازمان که قدیمی‌ترین دوسالانه جهان است، امسال در آستانه ۱۱۶ سالگی، پنجاه و هشتمین دوره خود را برگزار می‌کند، در هر دوره این دوسالانه، کشورهای جهان، مشارکت فعال داشته و غرفه خود را بر مبنای هنر معاصرشان به نمایش می‌گذارند. در کنار مشارکت ملی کشورها، رویدادهایی موازی نیز توسط هنرمندان و بنیادها و گالری‌ها در سطح شهر ونیز برگزار می‌شود.

 مدیر کل هنرهای تجسمی افزود: ایران در هشت دوره بینال ونیز شرکت داشته است. حضور ایران در این بینال دو دوره پیش از انقلاب اسلامی و ۶ دوره آن پس از انقلاب اسلامی بوده است. پنجاه و هشتمین بینال ونیز تا سوم آذر (۲۴ نوامبر) در ونیز برپاست. 

مظفری در پایان گفت: این نمایشگاه به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت بانک آینده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *