رضایی:اجرای هدفمندی یارانه کتاب صحیح است/ مؤسسات از امروز خرید کنند

احد رضایی مدیر کمیته ناشران خارجی نمایشگاه کتاب در گفت‌‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، درباره سیستم‌های جدید بخش بین‌الملل که در راستای اجرای هدفمندی یارانه‌ها نصب شده اظهار داشت: برخی مشکلات در زیرساخت‌ها وجود دارد اما این نوع مشکلات اساسی نیستند.

*تشریح تخصیص ارز نیمایی نمایشگاه کتاب

رضایی با بیان اینکه تا جایی که می‌توانستیم به گروه IT نمایشگاه اطلاعات ارائه کردیم،؛‌گفت:‌تلاش‌های بسیاری شد اما حجم کار بالا بود و باید این برنامه یک هفته پیش از نمایشگاه کتاب حس می‌شد. ولی بنا به دلایلی این کار صورت نگرفت.

وی در مورد ارز نیمایی نمایشگاه کتاب اظهار داشت: پیش‌بینی اختصاص ارز به نمایشگاه کتاب کار درستی بود و دوستان همچنان بر سر قول‌شان هستند. اگر این سیستم جواب دهد و در پایان روز گزارش فروش هر غرفه گرفته شود سایر مشکلات قابل حل است. ارز نیمایی یعنی ما یک قیمتی را از روز اول نمایشگاه توافق کردیم که در کنار ارز آزاد در نظر گرفته شود و بنا شد تفاوت این میزان ارز به شکل ریال در اختیار ناشران قرار گیرد.

*ارز نیمایی نمایشگاه۹۳۰۰ تومان/ پرداخت ما به التفاوت یک هفته بعد از نمایشگاه

به گفته مدیر کمیته ناشران خارجی برای این دوره از نمایشگاه طبق تصویب ارز نیمایی ۹۳۰۰ تومان و ارز آزاد ۱۴ هزار تومان در نظر گرفته شده است. پوند و یورو که متفاوت هستند. از این رو قرار بر این شده ۷ روز کاری پس از نمایشگاه کتاب مبلغ مابهالتفاوت پرداخت شود. زیرا نمایندگان امور مالی در تمام غرفه‌ها حاضر هستند و کنترل‌ها را انجام می‌دهند. امیدواریم همه چیز دست به دست هم بدهد تا پول زودتر به دست ناشران برسد.

رضایی درباره جمع‌آوری فاکتور در پایان هر شب توضیح داد: نمایندگان امور مالی در بخش تازه‌های کتاب در هر غرفه نشسته‌اند و فاکتور با کتاب‌ها کنترل می‌شود. دلیل این امر این است که کتاب‌ها دوباره به چرخه توزیع و فروش بازنگردند. دولت یارانه محدودی می‌دهد و می‌خواهد به نفع مطلوب توزیع شود. هر چند ممکن است خللی در مسیر وجود داشته باشد اما قرار است این سیستم در سال اول اجرا شود تا سال آینده وزارت ارشاد به نحو بهتری بر توزیع یارانه نظارت داشته باشد.

*با اجرای طرح موافقم و کار صحیحی است​

این مسئول نمایشگاه در پاسخ به اینکه موافق طرح  هدفمندی یارانه‌ها هستید یا خیر گفت: بله بنده با اجرای طرح موافقم و کار صحیحی است اما مشکلاتی وجود دارد. اما مشکلات به حدی حاد نیستند و همه باید تلاش کنیم حق به حق‌دار برسد. اما در این موافقت باید نکاتی را هم مطرح کنم. چرا که سیستم‌های پیچیده نباید مشتری را خسته کند. به گفته وی بنده با نوع کار و کنترل بر توزیع یارانه به شدت موافقم چون از منتقدان طرح گذشته بودم. زیرا حق به حق‌دار نمی‌رسید اما کاری که امسال شده را حمایت می‌کنم و توقع دارم مقررات دست و پا گیر قرار ندهند.

وی تصریح کرد: نمایشگاه کتاب در این دوره نسبت به سال گذشته کمی شکل منظم‌تری گرفته حتی بخش عربی نظم بهتری دارد. امیدواریم سیستم فروش را سال آینده متمرکز ببینیم.

* موسسات از امروز اقدام به خرید کنند

مدیر کمیته ناشران خارجی درباره اینکه برای مؤسسات پس از سه روز ابتدایی نمایشگاه کتاب زمان تعیین شده تا خرید از نمایشگاه را انجام دهند توضیح داد: اینکه به مؤسسات اجازه داده نشد در سه روز ابتدایی خرید کنند دلیل‌مان این بود که یارانه بیشتر به دست افراد برسد.

* یارانه بخش بین الملل ۳ میلیارد است

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه شنیده‌ها حاکی از این است که ۵ میلیارد یارانه برای بخش خارجی در نظر گرفته شده این مطلب را تائید می‌کنید یا نه‌،‌گفت: خیر طبق اطلاعات بنده این مبلغ ۳ میلیارد تومان است. البته متذکر می‌‌شوم این یارانه به بخش خارجی و ناشر نمی رسد بلکه به مخاطب می‌رسد. در حال حاضر در بخش داخلی بن ارائه می‌کنند. آیا این بن به ناشر می‌رسد؟ در پاسخ باید بگویم نه این یارانه به طلاب و دانشجویان تخصیص می‌یابد تا قدرت خرید آنها را بالا ببرد. در بخش بین‌الملل هم اینگونه است وقتی یارانه می‌دهند قصد دارند قدرت خرید را بالا ببرند. دولت در حال حاضر به خیلی چیزها سوبسید می‌دهد. در بخش کتب خارجی هم سوبسید ارائه می‌کند اما نه به من ناشر و موزع بلکه به دانشگاه.

*تطبیق تماماطلاعات باسایت نیلسن

وی در پایان سخنان خود اطلاعات وارد شده در سیستم نمایشگاه کتاب را طبق سایت نیلسن دانست و گفت: تمام کتاب‌های ارائه شده در بخش خارجی با سایت نیلسن کنترل شده، قیمت، موضوع و نام نویسنده منطبق با آن است و ما می‌توانیم ادعا کنیم ۹۹ و نیم درصد اطلاعات وارد شده دقیق است و این بزرگترین خدمت ما به ارشاد شمرده می‌شود. در مقاطعی که نیلسن نتوانست درباره کتابی به ما اطلاعات بدهد ما به ناشر رجوع کردیم و از او اطلاعات گرفتیم. تمام اطلاعات اعتبارسنجی شد و ما به جرات می‌گوییم تمام منابع سنجش اعتبار شده و در نهایت به ارشاد ارائه شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *