دوفصلنامۀ «دانشگاه امروز» منتشر شد

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه فارس، دومین شماره دوفصلنامه «دانشگاه امروز» با ویژه نامه اخلاق علم در آموزش عالی منتشر شد. این نشریه متلق به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم است. این شماره مجله دانشگاه امروز در ادامه بحث‌هایی که درباره فقدان اخلاق علم در میان دانشگاهیان ایران در سال‌های اخیر مطرح بوده، منتشر شده است.

در این شماره مطالبی از برخی اساتید و پژوهشگران دانشگاهی به چشم می‌خورد. «پله پله تا ملاقات با اخلاق» از رستم فلاح، «اخلاق علم و عالم» از عماد افروغ، «چرایی پدیدۀ پایان‌نامه‌نویسی و راهبردهایی برای تخفیف مشکل»، از عباس کاظمی، «چرایی‌ها و چاره‌جویی‌ها برای غیبت اخلاق علمی در نظام دانشگاهی» از محمد منصورنژاد، و «تقلب در دانش همچون بازتولید ساختار آموزشی» از آرش حیدری از جمله مطالب این نشریه هستند. همچنین در این نشریه میزگردی پیرامون اخلاق علمی و دانشگاه با حضور احد فرامرز قراملکی، خسرو باقری، حسین ابراهیم‌آبادی، حسین سیمایی‌صراف و زهرا پارساپور برگزار شده است.

چندی پیش یک سخنرانی از نعمت‌الله فاظلی باعث شد، موضوع فقدان روحیه علمی و اخلاق علم در دانشگاه‌ها دوباره مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه برخی اساتید اظهار نظر کردند و در حقیقت به سخنان فاظلی واکنش دادند. انتشار مجله دانشگاه امروز با این موضوع به نظر در ادامه این بحث قرار دارد. در این میان نکته قابل تأمل نسبتی است که اغلب این اظهار نظرها با مسئولیت نهادی خود برقرار می‌سازند. برای نمونه «دانشگاه امروز» در حالی به بحث پیرامون فقدان اخلاق علم در دانشگاه‌های ایران منتشر می‌شود که هیچ نامی از نهاد وابسته به آن، یعنی وزارت علوم نمی‌آورد. به عبارت دیگر در میانه این گفت‌وشنودها نسبت این بحث با مسئولیتی که متوجه وزارت علوم است و باید بار آن را به دوش بگیرد، پنهان مانده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *