آغاز پروژه «هفت کتاب، هفت کافه» با رویکرد نمایشی

پیام دهکردی بازیگر تئاتر و مدرس فن بیان و بازیگری ضمن بیان این مطلب به خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس گفت: مدتی پیش در مؤسسه فرهنگی هنری امید در لاهیجان کارگاهی با هدف کتابخوانی برای مردم راه اندازی کردیم. البته این شیوه کتابخوانی برای مردم جدید بود و برای هنرمندان مسبوق به سابقه است، چرا که به نمایش‌های محیطی و پرفورمنس نزدیک است.

وی با اشاره به اینکه این کارگاه با هدف آموزش صدا و گفتار با تدریس خودش و آسیه لک برگزار شده است، گفت: کتاب مورد توجه در این کارگاه می‌توانست شعر، نمایشنامه، داستان و هر قالب دیگری در وجه ادبیاتی باشد.

دهکردی در ادامه افزود: خروجی این کارگاه در لاهیجان «هفت شب، هفت کافه» شد که در آن بخش‌هایی از چند داستان آگوتا کریستوف (دراماتورژ مجارستانی)، چند بخش نمایشنامه «شهادت یا یک‌کم آسایشی که داریم» و «فهرست» از آثار تادئوش روژه‌ویچ و یک قطعه شعر سیدعلی صالحی برای خوانش در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه رویکردها از خوانش این بخش آثار کاملا نمایشی است، افزود: قرار است در کافه‌ها و شهر کتاب‌های تهران هر شب این پروژه اجرا شود که در نخستین گام در شهر کتاب مرکزی انجام شده است. شب گذشته (یک‌شنبه ۳۰ دی) هم در کافه هایکو برگزار شد. دوشنبه شهر کتاب وارتان، سه شنبه در کافه تی آرت، چهارشنبه شهر کتاب الف، پنجشنبه کافه موزیک با موسیقی زنده و جمعه کافه نشین میزبان این پروژه هستند.

دهکردی با بیان اینکه حضور برای عموم در این برنامه کاملا آزاد  است، توضیح داد: خوشبختانه این پروژه برای مردم بازخورد خیلی خوبی داشته است. اولا ما بخشی از کارها را می‌خوانیم، همه کتاب را نمی‌خوانیم این باعث می‌شود که مردم تشویق شوند کتاب را تهیه کنند و کامل آن را مطالعه کنند و دوم اینکه پروژه سرگرم کننده و جذاب برای مردم است بهرحال نسل جدید بیشتر به این سمت سوق پیدا می‌کنند و الزاما هم دانشجوی تئاتر نیستند.

این بازیگر و کارگردان تئاتر درباره نحوه انتخاب آثار برای خوانش گفت: یکی از مسائلی برای ما مهم بود اینکه چه آثاری در دنیا شاخص هستند و مقبولیت خود را دارند. واقعاً خانم کریستف از اشخاص برجسته و بسیار اثرگذار حداقل در سال‌های اخیر بوده است یا رژه ویچ نیز از درام‌نویس‌های ارزشمند است و سیدعلی صالحی هم شخصیت برجسته‌ای است.

وی ادامه داد: پس ما سعی کردیم هم کارها خوب باشد و هم شخصیت‌ها جذاب و گیرا باشند و هم نسل جدید انگیزه پیدا کنند تا کارها را بخوانند، ضمن اینکه مضامین هم منطبق بر شرایط کنونی اجتماعی است بهرحال هم خود من و گروه دغدغه نگاه اجتماعی به تئاتر داشتیم و آثار خودم هم این نگاه را داشته است، این آثار هم با همین دغدغه و نگاه انتخاب شده است.

دهکردی اظهار داشت: بشر بدون امید زنده نیست و ما مکلف هستیم که امیدوار باشیم در نهایت همه فضاهای تلخی که ممکن است در این اجراها باشد، به یک امیدواری و روشنایی می‌رسد و این دغدغه کلی ما بوده است. در سال‌های اخیر سرانه مطالعه ما هم کمتر شده و ما فکر کردیم این شیوه‌ها دوباره مخاطب را جذب کتاب می‌کند. 

وی در پایان گفت: ما فعلا همین ۷ شب را برنامه ریزی کردیم اما موسسه در لاهیجان، رشت و تهران در ادامه برنامه‌هایی دارد که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد. امیدوارم مردم از این برنامه استقبال کنند و از آن استقبال کنند و آرزو می‌کنم که این کار فتح بابی برای دیگران هنرمندان تئاتر و گروه‌های دانشجویی شود تا حرکت به سمت این رویکردهای کم هزینه اما پرخروجی کند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *