نگاه رقابتی در جشنواره‌ها صحیح نیست

مهدی نصیری کارگردان نمایش «این قصه را آهسته بخوان» که قبل‌تر این کار را در حوزه هنری به صحنه برده بود و اکنون نیز در جشنواره تئاتر مقاومت حضور پیدا کرده است، به خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس گفت: این سومین نمایشنامه ای است که در حوزه جنگ نوشته و دومین نمایشی است که در این حوزه اجرا کرده ام. 

وی با اشاره به داستان این نمایش گفت: «این قصه را آهسته بخوان» داستان ساده عاشقانه‌ای را روایت می‌کند که درباره ارتباط یک خانواده تحت تاثیر جنگ است، فضاسازی‌ها در این نمایش متفاوت است و یک جور رابطه بینابینی بین فضای واقعی و غیرواقعی وجود دارد تمام تلاشم این بود که یک نگاه انسانی به مسئله جنگ شود نمایش بسیار سختی بود زیرا اتمسفر قوی می‌خواست، به واسطه اینکه تمرکز و توجه بیشتر به فضاسازی ها و حس و حال بازیگران بود.
کارگردان نمایش «این قصه را آهسته بخوان» درباره مدت زمان تمرین تصریح کرد: دو ماه قبل از اجرای عمومی نمایش را تمرین کردیم و حدود یک ماه است دوباره به تمرین بازگشته ایم زیرا یکی از بازیگران عوض شده است.
نصیری با اشاره به گروه بازیگران نمایش «این قصه را آهسته بخوان» توضیح داد: گروهی که با آنها کار می‌کنم مدت‌ها است با من همکاری دارند همه آنها با سابقه هستند و در کارهای بعدی نیز از آنها همکاری خواهم گرفت. 
کارگردان نمایش «این قصه را آهسته بخوان» درباره جشنواره تئاتر مقاومت گفت: امسال دومین تجربه من در این جشنواره است به نظرم هدف از شکل‌گیری جشنواره‌ها در ایران رساندن نمایش‌ها از لحاظ کیفی و کمی به حد مطلوب است امیدوارم خروجی این جشنواره و جشنواره های دیگر در جریان تئاتر ایران تاثیرگذار باشد. 
نصیری با اشاره به نگاه رقابتی موجود در جشنواره ها گفت: وقتی رقابتی در کار باشد، نگاه رقابتی هم وجود دارد که این اصلاً درست نیست، وقتی اجرای عمومی وجود نداشته باشد خیلی ها به جشنواره ها به چشم یک منبع درآمد نگاه می‌کنند. 
کارگردان نمایش «این قصه را آهسته بخوان» درباره دلایل انتخاب یک متن دفاع مقدس برای اجرا توضیح داد آخرین باری است که متن دفاع مقدسی کار می‌کنم زیرا بسیار سخت است و در این ۳۰ سال به صورت مطلوب در این حوزه کار نشده و همین موضوع باعث شده یکسری موضع‌گیری‌ها نسبت به این سبک وجود داشته باشد. 
شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به دبیری امیر نصیربیگی و با همت بنیاد فرهنگی تئاتر روایت از ۶ تا ۱۰ آذر ماه در تهران برگزار میشود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *