سفر به آسمان از پنجره نمایشگاه قرآن

به گزارش خبرگزاری فارس؛ سیدحسین امیدیانی پژوهشگر نجوم و کیهان‌شناس از برپایی «آسمان نما» در نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: امسال در نمایشگاه قرآن برای آشنایی بیشتر مردم با کائنات بخشب با عنوان «آسمان‌نما» در نمایشگاه قرآن برپا و در آن مباحث علمی و قرآنی کیهان‌شناسی را در نشست‌هایی برای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان تشریح می‌کنیم.

امیدیانی در تشریح بیشتر موضوع با اشاره به اینکه با نصب آسمان نما در نمایشگاه قرآن مردم را به صورت دیجیتالی به تماشای ستاره‌ها دعوت می‌کنیم، افزود: از آنجا که آسمان تهران و بسیاری شهرهای دیگر دارای آلودگی و شدت نور بالایی است امکان مشاهده آسمان و رصد ستارگان میسر نیست اما آسمان نمای دیجیتالی تصاویر آسمان را عیناً برای مردم نمایش می‌دهد به گونه‌ای که مشاهده کننده احساس می‌کند در دل کویر و یا دیگر مناطق مناسب رصد، آسمان را به نظاره نشسته است؛ همانطور که خداوند می‌فرماید « وَ لَقَدْ زَیَّنَّا السَّماءَ الدُّنْیا بِمَصابیحَ» ما آسمان دنیا را به زینت ستاره‌ها آراستیم.

وی در ادامه اظهار کرد: قرآن کتاب هدایت است یعنی هدف اصلی خداوند در قرآن کریم هدایت بشریت است اما برای رسیدن به آن از شیوه‌های مختلفی استفاده کرده است. گاهی داستان گذشتگان و انسان‌های خوب و بد را بیان می‌کند و گاهی نظر ما را به مسائل خلقت و جهان هستی همچون کوه، دریا، زمین، آسمان، ابر، رعد و برق، و رویدادهای طبیعت جلب می‌کند.

پژوهشگر نجوم و کیهان‌شناسی از نگاه قرآن و علم خاطر نشان کرد: حداقل ۱۵۰ آیه قرآن به طور مستقیم به موضوع نجوم و کیهان‌شناسی می‌پردازد و خداوند در این آیات به خلقت جهان هستی و مواردی چون انبساط عالم، تولد ستارگان، مرگ ستارگان، مراحل خلقت جهان هستی که به یکباره نبوده «فی ستة الایام» طی شش مرحله این خلفت رخ داده پرداخته است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: روزی جهان هستی را مانند طومار در هم می‌پیچم، یادآور شد: خداوند در بسیاری از آیات قرآنی به موضوع خورشید و ماه پرداخته و راجع به آنها سخن گفته و سوره‌هایی به نام آنها در قرآن نازل شده است؛ حتی خداوند برای هدایت بشر به آنها سوگند یاد می‌کند.

پژوهشگر نجوم و کیهان‌شناسی از نگاه قرآن و علم با اشاره به آیه ۶ سوره «ق» که خداوند فرموده است: « أَفَلَمْ یَنْظُرُوا إِلَى السَّمَاءِ فَوْقَهُمْ کَیْفَ بَنَیْنَاهَا وَزَیَّنَّاهَا وَمَا لَهَا مِنْ فُرُوجٍ » بیان کرد: خداوند می‌فرمایند: «پس آیا به آسمان بالاى سرشان نگاه نکرده‌اند که چگونه آن را بنا کردیم و (با ستارگان) زینت دادیم و آن را هیچ شکاف و خللى نیست؟» و همچنین در جای دیگری به پیامبر می‌فرماید: نگاه کنید به خلقت من که چه خلق کردم و در جای دیگری گله می‌کند از کسانی که به خلقت او نگاه نمی‌کنند و به آنها توجه ندارند.

وی خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن تصریح دارد که پرداختن به آیات و خلقت او کار صاحبان خرد است و می‌فرماید: « إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَابِ» که آسمان و کهکشان نشانه‌های است برای اهل خرد و اهل خرد را نیز توصیف کرده در آیه ۱۹۱ سوره آل عمران که فرموده: « الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ» در حالت ایستاده، نشسته و خفته خدا را یاد می‌کنند و راجع به این خلقت و میلیاردها ستاره، کهکشان و قمر تفکر می‌کنند.

امیدیانی با طرح این موضوع که در حال حاضر دانش بشر با زمان نزول قرآن تفاوت بسیاری پیدا کرده است افزود: بشر پیشرفت علمی سریعی در زمینه کیهان‌شناسی و نجوم داشته است و با اختراع تلسکوپ و پیشرفت روز افزون تجهیزات، دید بشر به جهان تغییر کرده و دانشمندان روز به روز بیشتر به حقایق هستی پی می‌برند و با این پیشرفت‌ها حقایق قرآن نیز بیشتر آشکار می‌شود.

او تأکید کرد: هر کسی از علوم زمانه خود بیشتر بداند فهم بیشتری از قرآن خواهد داشت؛ در زمان معاصر مسلمانان و محققانی هم که مسلمان نیستند و برای امور علمی و تحقیقاتی خود صرفاً به قرآن مراجعه می‌کنند به عظمت این کتاب آسمانی پی می‌برند.

پژوهشگر نجوم و کیهان‌شناسی از نگاه قرآن و علم به کتاب «تورات، انجیل، قرآن و علم» نوشته موریس بوکای که جراح فرانسوی است اشاره کرده و گفت: این پزشک جراح در مواردی چند، موقعیتی داشته که توانسته است نه فقط بدن ها، بلکه روان ها را نیز بکاود و بدین نحو، تحت تأثیر وجود دیانت اسلام و نظرگاه های اسلامی قرار گرفته و از طریق آشنایی با قرآن به نکاتی درباره پدیده‌های ‌طبیعی پی برده است که تنها معارف علمی جدید اجازه درک معنی آنها را می‌دهد.

امیدیانی با اثبات علمی آیات قرآن عنوان کرد: هیچ تضادی بین علم و دین وجود ندارد؛ این دو کنار هم هستند و آیات عالم متعلق به خالق آن است و خلقت بر مبنای علم بوده و اداره هستی بر اساس علمی است که ما آن را تا حدودی شناخته‌ایم.

این فیزیکدان و پژوهشگر نجوم و کیهان‌شناسی همچنین اظهار کرد: خداوند در قرآن با بیان اینکه  «کُلَّ شَىْء خَلَقْناهُ بِقَدَر» «ما هر چیزى را به اندازه آفریدیم» یعنی در خلقت اندازه است آنچه که در علک فیزیک همه امور بر اساس اندازه است.

امیدیانی با طرح این موضوع که سیاره زمین یکی از میلیاردها سیاره جهان هستی است، گفت: در این کرات آسمانی یک ذره‌ای از عالم منظومه شمسی است و ذره بسیار کوچک آن سیاره زمین است و ما انسانها در گوشه‌ای از آن زندگی می‌کنیم و باید به خلقت دقیق شویم و به آن توجه کنیم.

بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از ۲۹ اردیبهشت تا ۱۴ خردادماه ۹۷ در فضایی بالغ بر ۵۰ هزار متر مربع در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *