مالک: تمایل دارم برای نوجوانان بنویسم/ ایده را از جستجو در اینترنت گرفتم

نیلوفر مالک نویسنده داستان «رویای بعد از ظهر» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در پاسخ به پرسشی مبنی بر سوژه داستان که شخصیت راوی در زمان سفر می‌کند، گفت: ایده سفر در زمان مرسوم و تکراری است ولی در میان داستان‌های انقلاب شاید سابقه نداشته و من چون می‌خواستم شخصیت داستان در زمان حال زندگی کند و در عین حال بتواند آن واقعه را از نزدیک لمس کند از سفر به زمان استفاده کردم و شخصیت راوی را به آن روزها بردم ولی این ایده‌ای نیست که اولین مرتبه به ذهن من رجوع کرده باشد.

وی افزود: این داستان را برای ارسال به جشنواره داستان انقلاب نوشتم و برای نوشتن آن در اینترنت برای سوژه جستجویی کردم و دیدم در روزهای انقلاب در حرم امام رضا (ع) حمله‌ای به حرم صورت می‌گیرد که عده‌ای کشته و زخمی می‌شوند و این مایه اصلی داستان را فراهم کرد.

این نویسنده با توضیح اینکه نوشتن این داستان حدود یک ماه و نیم زمان برده گفت: شخصیت راوی کتاب پسر بچه‌ای کتاب‌خوان و اهل مطالعه است و نسبت به موضوعات کنجکاوی دارد و دنبال مسائل می‌رود.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سفر در زمان برای راوی قصه به صورت کاملا ناگهانی و بدون پیش‌زمینه روی می‌دهد و خواننده علت پرتاب شدن او به سال ۵۷ را نمی‌داند، گفت: شاید حق با شما باشد و لازم بود من پیش زمینه‌ای برای رفتن به سال ۵۷ می‌نوشتم تا مخاطب بهتر بتواند ارتباط برقرار کند.

نویسنده «رویای بعد از ظهر» افزود: بی‌شک کار دارای اشکالاتی است و امروز که می‌بینم به نظرم می‌رسد، می‌توانستم بیشتر روی آن وقت بگذارم و با دقت بیشتری کار را تکمیل کنم.

مالک گفت: ذهن من بیشتر روی کارهای نوجوان متمرکز می‌شود و تمایل دارم بیشتر برای این گروه بنویسم البته به نوشتن رمان بزرگسال هم علاقه دارم ولی تاکنون کاری انجام نداده‌ام. البته کاری را در دست نوشتن دارم ولی هنوز نهایی نشده است.

این نویسنده به دلیل انتخاب شهر مشهد به عنوان فضای اتفاقات داستانش نیز اینطور اشاره کرد: جدا از ارادتی که به مشهد به خاطر حرم امام رضا (ع) دارم اما آنقدر مسائل مربوط به انقلاب در تهران مانند «۱۷ شهریور» بازگو شده بود دلم می‌خواست یک رویداد تاریخی که کمتر به آن پرداخته شده را دستمایه نوشتن کنم و از این حیث سوژه به نظرم خوب بود و داستان را روی آن سوار کردم.

بر اساس این گزارش داستان نوجوان «رویای بعد از ظهر» اثر نیلوفر مالک از سوی نشر سوره مهر در ۶۱ صفحه با قیمت ۶ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *