«دشت‌های سوزان» را در نوروز ۹۷ بخوانید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، یکی از راه‌هایی که می‌توان از تعطیلات سال جدید بهترین استفاده را کرد برنامه‌ریزی و هدفمند بهره بردن از روزهاست. از این رو طی روزهای اخیر و پیش رو قصد بر این است از سوی برخی نویسندگان پیشنهادهای مطالعه ارائه شود تا جوانان و نوجوانان با انتخاب بهتری مطالعه داشته باشند.

صادق کرمیار یکی از چهره‌های سرشناس عرصه نویسندگی است، وی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در راستای مطالعه در ایام نوروز گفت: «دشت‌های سوزان» و دیگر کتاب‌های معتبر تاریخی را برای مطالعه در سال جدید توصیه می‌کنم.

وی در ادامه پیرامون مطالعات اخیر خود هم ابراز داشت: درحال حاضر کتاب «قلندریه در تاریخ» را می‌خوانم که دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی آن را با پژوهشی دقیق و جامع نوشته‌اند. ظاهرا نگارش این کتاب را هم استاد بدیع‌الزمان فروزانفر سال ۱۳۴۴ به ایشان سفارش کرده است.

«دشت‌های سوزان» روایتگر وقایعی است که در مقطعی خاص در تاریخ ایران رخ داده است. قبل از اینکه خواندن رمان را آغاز کنی، این عبارت توجهت را جلب می‌کند: «به غیر از شخصیت‌های تاریخی همه شخصیت‌های داستان خیالی‌اند.» و این نشان می‌دهد که کرمیار در روایت تاریخی خود تمام شخصیت‌های داستانی‌اش را حتی در ساده‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین نقش، هوشمندانه وارد فضای روایی داستان می‌کند و پس از ایفای نقش به سرانجامی منطقی هدایت می‌کند و این در هم تنیدگی ایفای نقش از سوی آنها در کنار سیر پرشتاب و با اهمیت رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این برهه از زمان به ویژه کشف نفت در ایران، داستان او را در نهایت به اثری پرکشش و جذاب تبدیل کرده است. رمانی که شاید به میزان لذت‌مندی خواننده چیزی از یک اثر عامه‌پسند کم ندارد، اما به معنی حقیقی کلمه اثری عامه پسند نیست.

«دشت های سوزان» روایتگر داستانی وقایع خوزستان از دوره ناصری تا به قدرت رسیدن رضاخان است. از تأثیر جنگ‌های جهانی اول و دوم تا پیدایش نفت در خوزستان و ماجراهای کاخ فیلیه که متعلق به شیخ الشیوخ خوزستان است تا به قدرت رسیدن شیخ خزعل در خوزستان و مبارزات قبایل گوناگون جنوب علیه استعمار و استبداد را روایت می‌کند.
داستان با مرگ شیخ جابر آغاز می‌شود و جنگ قدرت برای جایگزینی شیخ الشیوخ ادامه دارد. تا اینکه شیخ خزعل قدرت در کاخ فیلیه را در دست می‌گیرد و مخالفان خود را یکی‌یکی از سر راه برمی‌دارد. عشق بدران و وریده و مبارزات بدران علیه شیخ خزعل و استعمارگران جذابیت مضاعفی به داستان بخشیده است.
«دشت‌های سوزان» برگزیده کتاب سال دوازدهمین دوره جایزه شهید حبیب غنی پور در بخش رمان با موضوع آزاد است.
انتهای پیام/

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *