خویشاوندی یوسف‌نیا با شعر، خدشه‌ناپذیر است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، به مناسبت پاسداشت سعید یوسف‌نیا در چهل و یکمین «شب شاعر»، کامران شرفشاهی در یادداشتی 

«سعید یوسف‌نیا را سال‌هاست که می‌شناسم و به جرأت می‌توانم بگویم که از معدود شاعرانی است که در گذر زمان هنوز عوض نشده و همان صفا و صمیمیت همیشه را در خود حفظ کرده است.

بی‌تردید مزیت بزرگ و ممتازی است که شاعری هم‌پای تعالی و پیشرفت در عالم ادبیات بتواند از رشد و تعالی شخصیت، عقب نماند و آن‌گونه اهل سلوک باشد که فاصله بین شعر و شخصیتش در انظار، از زمین تا آسمان نباشد.

یوسف‌نیا از شاعران و پژوهشگرانی است که در طول این سالیان طولانی همواره از حاشیه‌ها اجتناب کرده و کار دل را بر کار گل ارجحیت داده است.

در طی این سال‌ها بخش قابل ملاحظه‌ای از وقت یوسف‌نیا در شبکه‌های مختلف رادیو به نگارش برنامه و یا ویراستاری گذشته است که البته مسئولیت مهمی است و دوام آوردن در این کار هیچ دلیلی نمی‌تواند داشته باشد، مگر عشق.

خویشاوندی یوسف‌نیا با شعر، خدشه‌ناپذیر است زیرا او علاوه بر سرودن شعر در قالب‌های نو، در سرودن شعر در قالب‌های کلاسیک نیز توانمند است و آثاری که تاکنون از او منتشر شده، بهترین گواه بر این مدعاست.

با تورقی کوتاه در کتاب‌هایی که از یوسف‌نیا منتشر شده است، می‌توان دلبستگی او را به قالب‌های غزل و نیمایی بیش از سایر قالب‌ها دریافت و چنین رویکردی بیانگر احاطه و اشراف شاعر به هر دو شیوه ادبی است.

در حوزه شعر نوین و کلاسیک است که از رهگذر چنین تحقیق و تفحص‌هایی، کتاب‌ها و مقالات ارزنده‌ای از جانب او به رشته تحریر درآمده که می‌توان از نقد و تجزیه و تحلیل شعر سیدحسن حسینی و فروغ فرخزاد این روند را تا انتشار آثاری از سخن‌سرایان نامدار همانند بیدل دهلوی، سنایی غزنوی، شاه نعمت‌الله ولی، فخرالدین عراقی، عطار نیشابوری و… شاهد بود.

دلبستگی شاعر به جهان پر رمز و راز عرفان که در اشعارش نیز متجلی شده است از دیگر گفتنی‌هایی است که چندان پوشیده نیست و در فضای آثار پژوهشی او همانند مناجات‌نامه خواجه عبدالله انصاری و کیمیای سعادت امام محمد غزالی و… رخ نمایانده است.

سراینده مجموعه شعرهای «در جست و جوی جانب آبی»، «دوباره از خاک»، «گزیده ادبیات معاصر»، «خلاصه باران» و… از آن جا که با نقد ادبی بیگانه نیست، نسبت به چاپ آثار خود نیز حساس و سختگیر است و لذا از این قاعده می‌توان نتیجه گرفت که شمار شعرها و آثار قلمی منتشر نشده یوسف‌نیا بیش از آثاری است که تاکنون توفیق نشر یافته است و این نکته این نوید را نیز در دل دارد که می‌توان در انتظار آثار تازه‌ای از این شاعر بود که هیچگاه از تکاپو به سمت آینده بازنایستاده است.

سخن را با نوسروده‌ای از سعید یوسف‌نیا که در کتاب شماره ۹ گزیده ادبیات معاصر که در سال ۱۳۷۸ توسط نشر نیستان به چاپ رشید، همراه با بهترین آرزوها برای او به پایان می‌برم: 

«آیینه از نگاه من افتاد

یا من

از دست‌های آینه افتادم؟!

با من بگو 

معنای تکه تکه شدن چیست؟» 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *