حوزه تجسمی کشور به فضاهای نو مانند باغ کتاب نیاز دارد

به گزارش خبرگزاری فارس، مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره دهم در حاشیه بازدید از جلسه انتخاب اولیه آثار این دوره از جشنواره گفت: جشنواره تجسمی فجر به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای تجسمی کشور، امسال نیز با دبیری آقای مجتبی آقایی برگزار می شود و از مهمترین اساتید حوزه هنرهای تجسمی در رشته های مختلف دعوت شده است تا در کنار ایشان به انتخاب آثار جشنواره بپردازند.

وی افزود: در دوره دهم جشنواره بیش از ۱۰۰۰۰اثر از ۵۳ کشور به دبیرخانه ارسال شده است که امیدوارم با همکاری شورای انتخاب و داوری نتیجه خوبی داشته باشد.
ملانوروزی با تاکید بر اینکه مهمترین معیار برای انتخاب آثار، شیوه اجرا ،تکنیک، نگاه بر خلاقیت و ایده است ادامه داد: همچنین همانند سال های گذشته کارهای ایده محور،مفهومی را دربخش نمایشگاهی این جشنواره داریم که بینا رشته ایی و تلفیقی است بین رشته های تئاتر ، موسیقی و تجسمی.
وی اظهار داشت: امروزه موضوع هنرهای بینارشته ای در همه جای دنیا ملموس است وما هم امیدوار هستیم با تعامل بین این سه حوزه شاهد تاثیرات مثبتی باشیم.
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین افزود: به طور معمول مهمترین کاری که در این جشنواره اتفاق می افتد تجلیل از مفاخر و فعالان این حوزه در بخشهای خصوصی، عمومی و دولتی است که در سال ۹۶ توانستند بر حوزه تجسمی کشور تاثیرگذار باشند.
دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره تجسمی فجر با اعلام این موضوع که نبود فضای مناسب یکی از بزرگترین مشکلات بخش تجسمی است ادامه داد: یکی از مهمترین بخش های هنرهای تجسمی مکان است.هنرمند ،مخصوصا هنرمند هنرهای مفهومی و هنرهای نو، کارخود را براساس مکان و بخشی از اثرخلق می کند ،تا بر اساس آن فضا بتواند عناصر خود را طراحی کند.
ملانوردزی تأکید کرد: یکی از مشکلات ما در بخش هنرهای تجسمی عدم وجود یک مکان مناسب برای هنرهای معاصر و مدرن است.
وی تصریح کرد: موزه هنرهای معاصرتهران، تنها براساس نقاشی طراحی شده است و بسیاری از کارهای چیدمانی و معاصر جایگاه مناسبی در آن ندارد. موسسه صبا از لحاظ اندازه یک امکاناتی دارد ولی معتقدم ایده های نو نیاز به مکان های نو دارد.
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: پیشنهاد ما این است که اگر به نتیجه برسیم باغ کتاب می تواند با توجه به وسعت فضا یکی از گزینه ها باشد و این امکان وجود دارد که روی این نوع محیط ها کار کنیم. اما همچنان برای ارائه آثار خاص، بزرگ، معاصر و حرفه ای نیاز به مکانی حرفه ای داریم که نور، عناصر محیطی بتواند برای نمایش آثار هم افزایی کند.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *